Jak założyć działalność gospodarczą?

Nie każdy z nas planuje pracę na etacie przez całą karierę zawodową. W takiej sytuacji nie powinno nikogo dziwić, że prowadzenie własnej firmy to rozwiązanie, po które każdego roku sięga coraz więcej osób. O czym trzeba pamiętać, by móc szybko i sprawnie przeprowadzić rejestrację firmy?

 

Jak założyć jednoosobową działalność gospodarczą?

Jeśli postanowiłeś założyć firmę jako osoba fizyczna — a zatem będziesz prowadził jednoosobową działalność gospodarczą — musisz złożyć wniosek CEIDG-1 (CEIDG to inaczej Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej). Konieczne jest zamieszczenie w nim takich informacji jak.:

  • dane wnioskodawcy (imię i nazwisko, numer PESEL itp.),
  • adres siedziby działalności gospodarczej oraz zamieszkania przedsiębiorcy,
  • przewidywana liczba pracowników,
  • planowana forma opodatkowania działalności gospodarczej. Dostępne formy opodatkowania to: PIT (skala podatkowa lub podatek liniowy), podatek dochodowy CIT oraz ryczałt od przychodów ewidencjonowanych.

Dobrą wiadomość dla początkującego przedsiębiorcy stanowi fakt, że wniosek CEIDG-1 oznacza jednocześnie prośbę o przyznanie numeru REGON, a także zgłoszenie płatnika do składek na ubezpieczenie społeczne ZUS. Dzięki temu jednoosobowa działalność gospodarcza może zostać utworzona online. 

 

Założenie działalności wymaga użycia bezpiecznego podpisu kwalifikowanego albo posiadania profilu zaufanego. Profil zaufany założysz np. w swoim banku.

 

Po zarejestrowaniu firmy z użyciem CEIDG-1 należy wykonać takie czynności jak m.in.:

  • rejestracja w urzędzie skarbowym na cel podatku dochodowego oraz VAT,
  • uzyskanie numeru PKD (Polskiej Klasyfikacji Działalności) zawierającego informacje na temat rodzaju wykonywanej działalności,
  • założenie rachunku bankowego.

Prowadzenie działalności gospodarczej a składki ZUS

Nieodłącznym elementem prowadzenia działalności gospodarczej jest opłacanie składek ZUS. Obowiązek ten dotyczy zarówno jednoosobowej działalności gospodarczej, jak i spółek. Opłaty z tytułu ZUS są wysokie. Pełne składki społeczne ZUS są stałe i wynoszą ponad 1200 zł miesięcznie.

 

Początkujący przedsiębiorca może jednak liczyć na:

  • preferencyjne składki (tzw. mały ZUS),
  • 6-miesięczne zwolnienie z ubezpieczenia społecznego w ramach ulgi na start,
  • ZUS liczony od dochodu (max. przez okres 36 miesięcy w ciągu 5 lat).

Samodzielne prowadzenie księgowości czy profesjonalne usługi księgowe?

Jest to wybór, przed którym staje każdy, kto decyduje się na założenie firmy. Obydwa warianty mają zalety i słabości. Przykładowo, własna księgowość oznacza wyższe koszty (konieczność zakupu wyposażenia komputerowego oraz mebli biurowych), ale pozwala na pełną kontrolę procesów księgowych.

 

Z kolei zewnętrzna księgowość to niższe koszty w parze z kompleksowym doradztwem. W biurze rachunkowym otrzymasz informacje np. na temat tego, jak zarejestrować jednoosobową działalność gospodarczą oraz jaką formę opodatkowania warto wybrać.

 

Pamiętaj, że jeśli rozpoczynasz działalność i decydujesz się na biuro rachunkowe, musisz w ciągu 7 dni złożyć stosowną informację do urzędu skarbowego. Jest to obowiązek każdego przedsiębiorcy zlecającego prowadzenie ksiąg zewnętrznemu podmiotowi.

 

Uzyskanie wpisu do rejestru działalności regulowanej — kiedy jest to konieczne?

W przypadku niektórych branż podczas zakładania nowej firmy konieczne jest uzyskanie pozwolenia/koncesji. Dotyczy to m.in. takich newralgicznych sektorów jak:

  • działalność gospodarcza przewozowa,
  • sprzedaż alkoholu,
  • pośrednictwo w zakresie pracy tymczasowej,
  • ochrona osób i mienia.

Za prowadzenie działalności bez odpowiedniego zezwolenia grożą dotkliwe kary finansowe.

 

W jaki sposób przebiega rejestracja spółki?

Jeśli obawiasz się nieograniczonej odpowiedzialności za zobowiązania oraz znasz osobę gotową na wspólne rozwijanie biznesu, możesz rozpocząć działalność gospodarczą w formie spółki. Wśród tego typu podmiotów znajdują się między innymi sp. z o.o.

 

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością to jedna z najchętniej wybieranych form organizacyjno-prawnych przedsiębiorstwa. Dzięki niej możesz znacznie ograniczyć odpowiedzialność za zobowiązania. Pamiętaj jednak, że prowadzenie działalności w formie spółki to m.in. więcej obowiązków sprawozdawczych.

 

Aby szybko założyć spółkę z o.o., należy skorzystać z internetowego systemu S24. Można zrobić to z użyciem bezpiecznego podpisu kwalifikowanego. Jeśli jednak umowa zawiera niestandardowe zapisy na przykład w kwestii podziału zysku, konieczna będzie wizyta u notariusza i rejestracja w Portalu Rejestrów Sądowych.

 

Nie tylko obowiązki rejestracyjne. O czym jeszcze należy pamiętać podczas zakładania firmy?

Kwestie formalne podczas otwierania firmy to nie wszystko. Niezależnie od rodzaju działalności gospodarczej powinieneś przygotować biznesplan. Przedstawia się w nim m.in. takie informacje jak:

  • planowane przychody i koszty,
  • cele strategiczne i operacyjne,
  • profil klienta docelowego.

Profesjonalny biznesplan może być wymagany podczas starania się o kredyt lub uzyskanie środków Unii Europejskiej. Tego typu dokumentu potrzebuje każda firma, nawet niewielka, jednoosobowa działalność gospodarcza.

 

Zakładanie firmy w ostatnich latach stało się znacznie prostsze dzięki rozwojowi nowoczesnych technologii cyfrowych. W wielu przypadkach uruchomienie własnej działalności gospodarczej nie wymaga nawet wychodzenia z domu. Rejestracja działalności to jednak dopiero pierwszy krok. Początkującego przedsiębiorcę czekają liczne wyzwania oraz konkurowanie z doświadczonymi rywalami.