ksieogowsc-zdalna

Jak wysłać PIT przez internet? Jak rozliczyć PIT online? Garść przydatnych informacji

Dynamiczny rozwój nowoczesnych technologii cyfrowych sprawił, że wykonujemy coraz więcej czynności internet. Co prawda w Aureus Finanse, PIT rozliczamy i wysyłamy do Urzędu Skarbowego za naszych klientów, bez dodatkowych opłat, ale w ostatnich latach mocno rozwinęła się koncepcja tzw. e-PIT online. Przygotowaliśmy garść przydatnych informacji na ten temat.

 

Dzięki temu rozwiązaniu nie musisz się już zniechęcać się na myśl o rocznym obliczeniu podatku — cały proces jest znacznie bardziej komfortowy. Rozliczenie PIT online to system, który rozwiązał problem długich kolejek do Urzędu Skarbowego. Wyślij PIT online, a przekonasz się, że wymiana dokumentacji z organem podatkowym może być prosta i bezproblemowa.

 

Rozliczenie PIT online — jakie są zalety wysyłki PIT przez internet?

Przez lata kontakt z Urzędem Skarbowym obrósł w wiele stereotypów. Jednym z nich było przeświadczenie, że wizyty w Urzędzie Skarbowym to strata czasu. Obecnie jednak sytuacja wygląda zupełnie inaczej.

 

Zamierzasz bez zbędnej zwłoki rozliczyć PIT 37 lub przygotować inny rodzaj formularza podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych PIT? Chcesz zrealizować to zadanie bez konieczności udawania się do Urzędu Skarbowego? Jeśli tak, to skorzystaj z możliwości rozliczenia PIT przez internet. Dzięki temu rozwiązaniu papierowe druki PIT to przeszłość.

 

Technologie cyfrowe w XXI wieku umożliwiają złożenie deklaracji PIT bądź korektę online wcześniej złożonej dokumentacji. Rozliczenie podatku dochodowego poprzez deklarację w serwisie internetowym to wariant, z którego korzysta obecnie kilkanaście milionów Polaków.

Nie wolno zapominać również o tym, że PIT sporządzony z użyciem dedykowanego oprogramowania to minimalizacja popełnienia błędów rachunkowych. Podczas wypełniania formularza podatkowego PIT bardzo łatwo o pomyłkę, która może mieć wpływ na ostateczny wynik.

 

Tymczasem, program do rozliczania PIT to rozwiązanie, które niweluje tego typu ryzyko. Wystarczy wprowadzić dane z deklaracji otrzymanych od pracodawcy, zleceniodawcy, biura maklerskiego itd., a program wykona automatycznie wszelkie niezbędne obliczenia.

 

W jaki sposób możesz rozliczać podatek dochodowy przez internet?

 

Zasadniczo, jeśli poszukujesz sposobu na szybkie rozliczenie podatku dochodowego przez internet, masz dwie możliwości w tym zakresie. Są one następujące:

 

skorzystanie z przygotowanej przez rząd usługi internetowej Twój e-PIT,

wypełnienie deklaracji podatkowej z użyciem dedykowanego oprogramowania komputerowego.

 

Na czym polega każde z tych rozwiązań? Więcej informacji na ten temat poznasz w dalszej części tekstu.

 

Twój E-PIT online, czyli projekt Ministerstwa Finansów. Technologia w służbie podatkom

 

Bardzo dobrą informacją dla osób fizycznych rozliczających podatki w Polsce stanowi informacja, że w dniu 15 lutego 2019 roku została uruchomiona usługa Twój e-PIT. Twój e-PIT powstał w oparciu o zalecenia przygotowane przez Ministerstwo Finansów i stanowi przyjazny program umożliwiający szybkie rozliczenie PIT bez wychodzenia z domu.

 

PIT online. Jak można zalogować się do usługi rządowej?

 

Dostęp do rządowej platformy podatkowej jest możliwy za pośrednictwem następującej strony internetowej: https://www.podatki.gov.pl/pit/twoj-e-pit/. Aby zalogować się do systemu Ministerstwa Finansów, musisz wybrać metodę logowania. Obecnie, dostępnych jest kilka sposobów weryfikacji. Są to między innymi takie rozwiązania jak:

 

wprowadzenie danych autoryzujących. W ramach tej metody niezbędna jest np. kwota przychodu za poprzedni rok podatkowy (kwota przychodu wskazana w PIT z poprzedniego roku). Jeśli nie posiadasz informacji na temat kwoty przychodu, nie ma powodów do obaw. Możesz podać również numer PESEL. Alternatywnym rozwiązaniem jest identyfikator podatkowy NIP oraz data urodzenia;

logowanie poprzez tzw. profil zaufany. Utworzenie profilu zaufanego należy potwierdzić poprzez Urząd Skarbowy. Chociaż uzyskanie profilu wymaga osobistej wizyty w placówce, rozwiązanie to pozwala także na załatwianie w przyszłości — bez wychodzenia z domu — wielu innych spraw urzędowych, w tym na przykład utworzenia firmy czy złożenia wniosku o świadczenie 500+,

logowanie poprzez stronę banku – część banków prowadzących w Polsce działalność oferuje usługę tożsamości online. Aby z niej skorzystać, przy logowaniu do e-PIT wskaż bank jako dostawcę tożsamości. Następnie zaloguj się tak, jak logujesz się do banku. System poprosi Cię o kod z SMSa. Wprowadź go i gotowe. 

 

Ponadto, do serwisu można zalogować się także z wykorzystaniem aplikacji mObywatel.

 

Rządowy e-PIT online — jakie podatki można rozliczyć z użyciem tego rozwiązania?

 

Z użyciem usługi rządowej online można złożyć między innymi następującą deklarację podatkową:

 

PIT-28 — jest to deklaracja PIT przeznaczona dla osób rozliczających się w formie ryczałtu ewidencjonowanego od przychodów;

PIT-36 — formularz podatkowy PIT-36 jest przeznaczony dla osób osiągających dochody w ramach działalności gospodarczej. Należy przy tym dodać, że PIT-36 (zarówno w wersji tradycyjnej, jak i elektronicznej) nie dotyczy dochodów z działalności w obszarze działów specjalnych produkcji rolnej;

PIT-37 — formularz PIT-37 dotyczy przychodów osiąganych w ramach umowy o pracę, umów cywilnoprawnych itd.;

PIT-38 — ten dokument PIT jest stosowany w przypadku dochodów kapitałowych, w tym między innymi wpływów z tytułu inwestycji na GPW — Giełdzie Papierów Wartościowych.

 

Z powyższego zestawienia wynika jasno, że e-PIT to usługa umożliwiająca złożenie PIT w formie elektronicznej znakomitej większości podatników w Polsce.

 

E-PIT przez internet — automatyczna wysyłka deklaracji?

 

W większości przypadków ostateczny termin złożenie deklaracji podatkowej PIT to ostatni dzień kwietnia roku następującego po rozliczanym roku podatkowym. Co jednak jeśli np. zapomnisz o ustawowym terminie?

 

Dzięki usłudze Ministerstwa Finansów problem ten został częściowo rozwiązany. Nawet jeśli nie zatwierdzisz deklaracji przygotowanej na platformie, system zrobi to automatycznie. Takie rozwiązanie nie jest jednak optymalne, ponieważ istnieje ryzyko, że w platformie nie zostaną uwzględnione wszystkie przysługujące ulgi. To jeszcze nie wszystko — w przygotowanej wersji roboczej deklaracji mogą pojawić się błędy.

 

E-PIT przez internet — uważaj na błędy!

 

E-PIT przez internet to usługa, której podstawą jest płynna wymiana informacji między podmiotami rozliczającymi podatki. Nie oznacza to jednak, że podczas korzystania z platformy nie może dojść do błędów. Należy się z liczyć z tego typu ryzykiem, jeśli podatnik chcący rozliczyć PIT osiągał dochody z różnych źródeł.

 

Aby oszczędzić sobie czasu i kontaktów z Urzędem Skarbowym w przyszłości, warto zawczasu sprawdzić, czy na portalu podatkowym Twój e-PIT znajdują się prawidłowe informacje. Weryfikacja wersji online podatku powinna objąć zarówno kwestie finansowe (wysokość dochodów, składek, potrąceń itd.), jak i informacje dotyczące podatnika (w tym m.in. numer PESEL oraz adres zamieszkania).

 

Przy okazji warto wspomnieć o kolejnej z zalet rozwiązania online. Dzięki niemu podatnik jest w stanie edytować i korygować błędne dane. A zatem, jeśli zauważysz, że cześć z informacji umieszczonych na internetowej platformie służącej do rozliczania podatku wymaga aktualizacji, możesz zrobić to we własnym zakresie, bez konieczności kontaktu z pracownikami „skarbówki”.

 

PIT przez internet a zwrot podatku lub jego nadpłata

 

Warto przy tym pamiętać, że usługa Twój e-PIT to nie tylko możliwość wypełnienia formularza podatkowego. Jeśli na podstawie danych zamieszczonych w zeznaniu podatkowym wynika, że występuje nadpłata, uzyskasz w krótkim czasie zwrot podatku. Czas, w jakim organy podatkowe dokonują zwrotu nadpłaconego podatku PIT, to 45 dni w przypadku wysyłki elektronicznej. Jest to deadline znacznie krótszy niż maksymalny dopuszczalny termin ustawowy (3 miesiące).

 

Jeśli wystąpi sytuacja odwrotna, tzn. konieczność dopłacenia podatku, nie musisz robić tego w kasie Urzędu Skarbowego. Wystarczy, byś kwotę wskazaną na platformie internetowej Twój e-PIT przelał za pośrednictwem bankowości online.

 

UPO, czyli potwierdzenie wysyłki deklaracji podatkowej

 

Po zatwierdzeniu i wysłaniu deklaracji PIT podatnik otrzymuje automatycznie wygenerowane urzędowe poświadczenie odbioru (jest to tzw. UPO). Dokument ten potwierdza, że podatnik wysłał formularz lub dokonał korekty deklaracji podatkowej (zeznania podatkowego).

 

Warto o tym pamiętać — dokument UPO może być przydatny na wypadek kontroli dokonywanej przez organy podatkowe. Choć kontrole dotyczą głównie kwestii związanych z zaliczeniem przez przedsiębiorcę wydatków do kosztów uzyskania przychodów, to działania kontrolne mogą obejmować także takie podstawowe kwestie jak np. fakt złożenia formularza PIT-36, PIT-37 itd.

 

Jakie są inne programy do przygotowywania deklaracji podatkowych PIT?

 

Usługa rządowa do rozliczania deklaracji PIT online to rozwiązanie, które mimo wprowadzenia zaledwie przed kilku laty cieszy się bardzo dużą popularnością. O dużym zainteresowaniu, jakim cieszy się ten program, najlepiej świadczy to, że np. w 2020 roku z usługi skorzystało ok. 18 milionów podatników (szczegółowe informacje na ten temat można znaleźć www.gov.pl).

 

Rządowy serwis do rozliczania podatku PIT to obecnie rozwiązanie najpopularniejsze, ale nie jedyne. Oprócz tej usługi wciąż możliwe jest skorzystanie również z komercyjnych aplikacji — kreatorów formularzy podatkowych. Tego typu wariant również cieszy się dużą popularnością — do przygotowania deklaracji nie jest potrzebne posiadanie profilu zaufanego.

 

Podobnie jak w przypadku Twój e-PIT, kreatory do deklaracji podatkowych pozwalają — oprócz standardowych formularzy PIT — na uwzględnienie ulg, wspólne rozliczenie małżonków czy przygotowanie załączników (w tym np. PIT-O, PIT-WZ czy PIT-2A).

 

A może PIT w formie tradycyjnej?

Oczywiście, miłośnicy tradycyjnych rozwiązań mogą obstawać przy dotychczasowej formie rozliczeń podatkowych PIT. Takie rozwiązanie oczywiście wciąż jest dostępne — w tym celu należy przygotować papierowe formularze, a następnie dostarczyć je do właściwego Urzędu Skarbowego.

 

Nie jest to jednak rozwiązanie optymalne. Po pierwsze, wymaga osobistej wizyty w placówce US. Obecnie kolejki w urzędach skarbowych są wprawdzie znacznie krótsze niż jeszcze kilka lat temu, wciąż jednak osobista wizyta to zadanie czasochłonne.

 

Zwolennicy tradycyjnych rozwiązań twierdzą czasem, że pracownicy urzędu skarbowego mogą udzielić fachowej pomocy w zakresie podatków. Teraz jednak (stan na 2022 rok) rzeczywistość wygląda nieco inaczej. Merytoryczne wsparcie oraz wymiana korespondencji np. w sprawie interpretacji podatkowych odbywa się za pomocą internetu (skrzynka e-PUAP) oraz poprzez kontakt telefoniczny z KIS — Krajową Informacją Skarbową.